Letní dětský tábor Káňata

12.10.2022

Může to vypadá tak, že cílíme jenom na oslavy, rozlučky se svobodou svatby a podobně. Není to tak! Jsme otevřeni všem vašim přáním a požadavků. Letos na jaře jsme byli osloveni, zda - li by bylo možné uspořádat u nás dětský příměstský tábor pro mrňata. A protože my dětem fandíme, byli jsme více než rádi, že nás pořadatelé indiánského tábora oslovili! Níže si můžete přečíst, jak tábor probíhal. 

Letní prázdniny přinášejí pro rodiče malých dětí spoustu výzev, jednou z nich je i hlídání. Rodičové dětí z Lesního klubu Káňata ve Vendryni se letos rozhodli vyřešit situaci po svém! Namísto toho, aby si 10 rodin bralo během srpna týden dovolenou, dohodly se, že uspořádají společný tábor pro děti. A na tomto táboře se každý den vystřídá několik rodičů v hlídání ostatních ratolestí. A ještě si přitom připomenou, jaký je to pocit, být zase na táboře, a rovnou indiánském.


Vzhledem k tomu, že se Lesní školka Káňata nachází v blízkosti vendryňských Vápenek, hledali jsme místo, které by bylo co nejblíže a ideálně ještě takové místo, které děti znají a cítí se v něm dobře a v bezpečí. Chalupa u Staré Vápenky byla jasná volba a proto jsme se rozhodli oslovit nové majitelé objektu, zda by náš projekt nechtěli podpořit. Setkali jsme se s kladným ohlasem a mohli jsme zahájit plánování týdenního programu. 

Příměstský tábor probíhal třetí srpnový týden ve všední dny od pondělí do pátku. Chalupa U Staré Vápenky nám nabídla jedinečný prostor, který jsme využili na maximum. Během dopoledne a odpoledne probíhaly v areálu venkovní aktivity. Měli jsme štěstí, že nám počasí celý týden přálo. Ale i kdyby nepřálo, měli jsme možnost schovat se buď ve venkovním prostorném altánu anebo přímo vevnitř ve velké společenské místnosti, kde se s přehledem vešlo všech 15 dětí a 3 dospělí. Děti měly možnost prozkoumávat okolí lesíku, který chalupu obklopuje. Tancovaly okolo indiánského totemu, který si samy vymalovaly. Naučily se indiánský tanec kolem ohniště a pozdrav "haug". Vyzkoušely si vyrobit vlastní flusačku a soutěžily v míření na terč. Na závěr si vyrobily vlastní čelenky a indiánské tuniky s třásněmi.

 Jejich průvodcové je denně prováděli v indiánských kostýmech a měli svá jedinečná indiánská jména (např.: Buvolí hlava, Moudrá sova, Bouřlivý vítr apod.). Chalupa U staré vápenky nám také poskytlo jedinečné cateringové zázemí. Ačkoliv nám oběd denně dovážela externí firma, velmi se ocenili plně vybavenou kuchyň a jídelnu. V poledne si menší děti měly možnost odpočinout v prostorách chalupy a na hodinku si zdřímnout, aby načerpaly nové síly. Komunikace s majiteli chalupy probíhala na jedničku. Veškeré informace jsme dostávali předem. Jakýkoliv náš problém řešili okamžitě. Celková domluva s nimi byla velmi příjemná. Ještě jednou majitelům moc děkujeme za poskytnutí úžasného prostoru pro naše bláznivé rodičovské nápady a přejeme jen vše dobré do budoucna! :-)